ESPN's Brownlow Medal predictor - every player, every vote for 2021

play
Is John Longmire's job the safest in footy? (1:01)

The ESPN Footy Podcast team rates the job security of all 18 coaches and found Sydney's man to be the most untouchable. (1:01)

The Brownlow Medal is the highest individual honour in the AFL and each year pundits attempt to calculate the victor before 'Charlie' has been draped around the winners' neck.

In 2021, ESPN is giving you an advantage with Jake Michaels' one-of-a-kind predictor, which has correctly picked six out of the past seven winners.

Most Brownlow Medal predictors use a standard 3-2-1 voting structure, mirroring what the umpires do after each game. ESPN's system, however, does things a little differently. A player can be allocated 3, 2.5, 2, 1.5, 1 or 0.5 votes per game, resulting in a much lower margin for error.

For example, in a game where it's difficult to split two players for best on ground honours, this system would give each 2.5 votes, as opposed to one being given 3 and the other receiving 2. Over the course of the season, the difference between the predictor and the actual votes a player tallies will be much closer, and therefore more accurate. There are still six votes allocated to players per match, and can be done through any combination of the above scores.

If the leaderboard does not appear, please click here.


Look back at the votes for every round of the 2021 AFL season.

Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Round 6 | Round 7 | Round 8 | Round 9 | Round 10 | Round 11 | Round 12 | Round 13 | Round 14 | Round 15 | Round 16 | Round 17 | Round 18 | Round 19 | Round 20 | Round 21 | Round 22 | Round 23


Round 23

WESTERN BULLDOGS VS. PORT ADELAIDE
3 - Travis Boak (PA)
2 - Ollie Wines (PA)
1 - Robbie Gray (PA)

RICHMOND VS. HAWTHORN
2.5 - Chad Wingard (HAW), Tom Mitchell (HAW)
1 - Jaeger O'Meara (HAW)

SYDNEY VS. GOLD COAST
2 - Jordan Dawson (SYD), Lance Franklin (SYD)
1 - Luke Parker (SYD), Touk Miller (GC)

BRISBANE VS. WEST COAST
2.5 - Nic Naitanui (WCE)
1.5 - Lachie Neale (BRIS)
1 - Luke Shuey (WCE), Dayne Zorko (BRIS)

GEELONG VS. MELBOURNE
3 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Max Gawn (MEL)
0.5 - Tom Hawkins (GEE), Joel Selwood (GEE)

CARLTON VS. GWS
2.5 - Callan Ward (GWS), Ed Curnow (CARL)
1 - Josh Kelly (GWS)

ST KILDA VS. FREMANTLE
3 - Jack Steele (STK)
1.5 - Rohan Marshall (STK), Caleb Serong (FRE)

ESSENDON VS. COLLINGWOOD
2 - Devon Smith (ESS), Taylor Adams (COLL)
1 - Jake Stringer (ESS), Zach Merrett (ESS)

ADELAIDE VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Rory Laird (ADE), Ben Keays (ADE)
0.5 - Rory Sloane (ADE), Shane McAdam (ADE)


Round 22

GWS VS. RICHMOND
2.5 - Tim Taranto (GWS), Josh Kelly (GWS)
1 - Jacob Hopper (GWS)

HAWTHORN VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Daniel Howe (HAW)
1.5 - Tim O'Brien (HAW)
1 - Tom Mitchell (HAW)
0.5 - Chad Wingard (HAW)

GEELONG VS. ST KILDA
2.5 - Sam Menegola (GEE), Patrick Dangerfield (GEE)
0.5 - Jack Steele (STK), Cam Guthrie (GEE)

PORT ADELAIDE VS. CARLTON
3 - Karl Amon (PA)
1.5 - Travis Boak (PA), Ollie Wines (PA)

BRISBANE VS. COLLINGWOOD
2 - Dayne Zorko (BRIS), Charlie Cameron (BRIS), Hugh McCluggage (BRIS)

NORTH MELBOURNE VS. SYDNEY
3 - Will Hayward (SYD)
2 - Luke Parker (SYD)
1 - George Hewett (SYD)

MELBOURNE VS. ADELAIDE
2 - Bayley Fritsch (MEL), Max Gawn (MEL)
1 - Christian Petracca (MEL), Ed Langdon (MEL)

GOLD COAST VS. ESSENDON
3 - Jake Stringer (ESS)
2 - Darcy Parish (ESS)
1 - Nick Hind (ESS)

FREMANTLE VS. WEST COAST
3 - Caleb Serong (FRE)
2 - David Mundy (FRE)
0.5 - Andrew Gaff (WCE), Luke Ryan (FRE)


Round 21

GEELONG VS. GWS
2.5 - Sam Taylor (GWS), Tim Taranto (GWS)
0.5 - Lachie Whitfield (GWS), Toby Greene (GWS)

CARLTON VS. GOLD COAST
3 - Touk Miller (GC)
2 - Noah Anderson (GC)
1 - Wil Powell (GC)

RICHMOND VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Jack Graham (RICH)
1.5 - Nick Vlastuin (RICH)
1 - Dion Prestia (RICH), Jy Simpkin (NM)

ADELAIDE VS. PORT ADELAIDE
3 - Aliir Aliir (PA)
1.5 - Willem Drew (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Ollie Wines (PA), Paul Seedsman (ADE)

ST KILDA VS. SYDNEY
3 - Jack Steele (STK)
1.5 - Jack Higgins (STK)
1 - Jack Sinclair (STK)
0.5 - Luke Parker (SYD)

HAWTHORN VS. COLLINGWOOD
3 - Tom Mitchell (HAW)
1 - Chad Wingard (HAW), Jordan De Goey (COLL), Dylan Moore (HAW)

WESTERN BULLDOGS VS. ESSENDON
3 - Peter Wright (ESS)
1 - Zach Merrett (ESS), Marcus Bontempelli (WB), Jackson Macrae (WB)

FREMANTLE VS. BRISBANE
3 - Dayne Zorko (BRIS)
1 - Joe Daniher (BRIS), Jarryd Lyons (BRIS), Hugh McCluggage (BRIS)

WEST COAST VS. MELBOURNE
2 - Christian Petracca (MEL), Elliot Yeo (WCE)
1 - Clayton Oliver (MEL), Alex Neal-Bullen (MEL)


Round 20

ST KILDA VS. CARLTON
2.5 - Sam Walsh (CARL)
2 - Jack Steele (STK)
1 - Jack Silvagni (CARL)
0.5 - Harry McKay (CARL)

WESTERN BULLDOGS VS. ADELAIDE
2.5 - Bailey Dale (WB)
2 - Caleb Daniel (WB)
1.5 - Bailey Smith (WB)

NORTH MELBOURNE VS. GEELONG
2.5 - Cam Guthrie (GEE)
1.5 - Zach Guthrie (GEE)
1.5 - Jy Simpkin (NM)
0.5 - Tom Stewart (GEE)

GOLD COAST VS. MELBOURNE
2.5 - Clayton Oliver (MEL), Christian Petracca (MEL)
1 - Max Gawn (MEL)

COLLINGWOOD VS. WEST COAST
3 - Jordan De Goey (COLL)
2 - Steele Sidebottom (COLL)
1 - Jack Crisp (COLL)

ESSENDON VS. SYDNEY
2.5 - Callum Mills (SYD)
2 - Zach Merrett (ESS)
1.5 - Luke Parker (SYD)

HAWTHORN VS. BRISBANE
2.5 - Chad Wingard (HAW)
2 - Jaeger O'Meara (HAW)
1.5 - Jarryd Lyons (BRIS)

GWS VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Karl Amon (PA)
1 - Travis Boak (PA), Ollie Wines (PA), Charlie Dixon (PA)
0.5 - Josh Kelly (GWS)

FREMANTLE VS. RICHMOND
3 - Andrew Brayshaw (FRE)
2 - Adam Cerra (FRE)
1 - Luke Ryan (FRE)


Round 19

PORT ADELAIDE VS. COLLINGWOOD
2 - Willem Drew (PA), Charlie Dixon (PA)
1 - Dan Houston (PA)
0.5 - Ollie Wines (PA), Jack Crisp (COLL)

CARLTON VS. NORTH MELBOURNE
3 - Nick Larkey (NM)
2 - Tarryn Thomas (NM)
0.5 - Ben Cunnington (NM), Jy Simpkin (NM)

BRISBANE VS. GOLD COAST
3 - Jarryd Lyons (BRIS)
1 - Oscar McInerney (BRIS), Lincoln McCarthy (BRIS), Hugh McCluggage (BRIS

WEST COAST VS. ST KILDA
3 - Max King (STK)
1.5 - Tim Kelly (WCE), Dom Sheed (WCE)

MELBOURNE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Marcus Bontempelli (WB)
1.5 - Clayton Oliver (MEL), Jackson Macrae (WB)

ADELAIDE VS. HAWTHORN
3 - Rory Laird (ADE)
2 - Taylor Walker (ADE)
0.5 - Tom Mitchell (HAW), Jaeger O'Meara (HAW)

SYDNEY VS. FREMANTLE
3 - Isaac Heeney (SYD)
1.5 - Josh Kennedy (SYD), Luke Parker (SYD)

GEELONG VS. RICHMOND
3 - Patrick Dangerfield (GEE)
1.5 - Cam Guthrie (GEE), Tom Hawkins (GEE)

ESSENDON VS. GWS
2.5 - Lachie Whitfield (GWS)
2 - Tom Green (GWS)
1 - Harry Perryman (GWS)
0.5 - Sam Taylor (GWS)


Round 18

FREMANTLE VS. GEELONG
2.5 - Sam Menegola (GEE)
1.5 - Cam Guthrie (GEE)
1 - Tom Hawkins (GEE), Sean Darcy (FRE)

RICHMOND VS. BRISBANE
3 - Jack Riewoldt (RICH)
1 - Toby Nankervis (RICH), Mabior Chol (RICH), Hugh McCluggage (BRIS)

ST KILDA VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Ollie Wines (PA)
2 - Jack Steele (STK)
1 - Mitch Georgiades (PA)
0.5 - Karl Amon (PA)

GOLD COAST VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Touk Miller (GC)
1.5 - Jackson Macrae (WB)

MELBOURNE VS. HAWTHORN
2.5 - Tom Mitchell (HAW)
2 - Clayton Oliver (MEL)
1 - Christian Petracca (MEL)
0.5 - Jack Viney (MEL)

NORTH MELBOURNE VS. ESSENDON
2 - Zach Merrett (ESS), Darcy Parish (ESS), Jake Stringer (ESS)

COLLINGWOOD VS. CARLTON
3 - Sam Walsh (CARL)
2 - Matthew Kennedy (CARL)
0.5 - Jacob Weitering (CARL), Jordan De Goey (COLL)

ADELAIDE VS. WEST COAST
3 - Jamie Cripps (WCE)
2 - Ben Keays (ADE)
1 - Andrew Gaff (WCE)

GWS VS. SYDNEY
3 - Luke Parker (SYD)
1.5 - Josh Kennedy (SYD), Tom Papley (SYD)


Round 17

PORT ADELAIDE VS. MELBOURNE
3 - Christian Petracca (MEL)
1 - Ollie Wines (PA), Clayton Oliver (MEL), Tom McDonald (MEL)

ESSENDON VS. ADELAIDE
3 - Zach Merrett (ESS)
1 - Jake Stringer (ESS), Mason Redman (ESS), Archie Perkins (ESS)

HAWTHORN VS. FREMANTLE
3 - Sean Darcy (FRE)
2 - David Mundy (FRE)
1 - Nat Fyfe (FRE)

CARLTON VS. GEELONG
3 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - Tom Stewart (GEE)
1 - Zach Tuohy (GEE)
0.5 - Cam Guthrie (GEE)

BRISBANE VS. ST KILDA
2.5 - Jack Steele (STK), Luke Dunstan (STK)
1 - Max King (STK)

GWS VS. GOLD COAST
3 - Touk Miller (GC)
1.5 - Brandon Ellis (GC), Jacob Hopper (GWS)

WESTERN BULLDOGS VS. SYDNEY
3 - Jordan Dawson (SYD)
1 - Luke Parker (SYD), Caleb Daniel (WB), Callum Mills (SYD)

RICHMOND VS. COLLINGWOOD
3 - Taylor Adams (COLL)
1.5 - Brodie Grundy (COLL)
1 - Scott Pendlebury (COLL)
0.5 - Jordan De Goey (COLL)

WEST COAST VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Jaidyn Stephenson (NM)
1.5 - Nic Naitanui (WCE)
1 - Ben Cunnington (NM), Cam Zurhaar (NM)


Round 16

GOLD COAST VS. RICHMOND
3 - Touk Miller (GC)
1 - Ben King (GC), Tom Lynch (RICH), Jack Lukosius (GC)

GEELONG VS. ESSENDON
2.5 - Darcy Parish (ESS), Patrick Dangerfield (GEE)
1 - Tom Hawkins (GEE)

MELBOURNE VS. GWS
2.5 - Christian Salem (MEL), Josh Kelly (GWS)
0.5 - Christian Petracca (MEL), Callan Ward (GWS)

ADELAIDE VS. BRISBANE
2.5 - Zac Bailey (BRIS)
2 - Jarryd Lyons (BRIS)
1.5 - Lincoln McCarthy (BRIS)

FREMANTLE VS. CARLTON
3 - Sean Darcy (FRE)
1.5 - Andrew Brayshaw (FRE)
1 - Sam Walsh (CARL)
0.5 - Jacob Weitering (CARL)

HAWTHORN VS. PORT ADELAIDE
3 - Ollie Wines (PA)
1.5 - Karl Amon (PA), Charlie Dixon (PA)

SYDNEY VS. WEST COAST
2 - Callum Mills (SYD)
1.5 - Isaac Heeney (SYD), Lance Franklin (SYD)
1 - Luke Parker (SYD)

COLLINGWOOD VS. ST KILDA
3 - Jack Steele (STK)
1 - Taylor Adams (COLL), Luke Dunstan (STK), Brad Hill (STK)

WESTERN BULLDOGS VS. NORTH MELBOURNE
2 - Tom Liberatore (WB)
1.5 - Ben Cunnington (NM)
1 - Cody Weightman (WB), Jackson Macrae (WB)
0.5 - Marcus Bontempelli (WB)


Round 15

BRISBANE VS. GEELONG
3 - Dayne Zorko (BRIS)
1.5 - Joe Daniher (BRIS)
1 - Oscar McInerney (BRIS)
0.5 - Daniel Rich (BRIS)

RICHMOND VS. ST KILDA
2.5 - Luke Dunstan (STK)
2 - Jack Steele (STK)
1.5 - Paddy Ryder (STK)

COLLINGWOOD VS. FREMANTLE
2 - David Mundy (FRE), Taylor Adams (COLL)
1 - Brayden Maynard (COLL), Rory Lobb (FRE)

NORTH MELBOURNE VS. GOLD COAST
2 - Ben Cunnington (NM)
1.5 - Touk Miller (GC), Jy Simpkin (NM)
1 - Todd Goldstein (NM)

PORT ADELAIDE VS. SYDNEY
1.5 - Travis Boak (PA), Callum Mills (SYD), Luke Parker (SYD)
1 - Ollie Wines (PA)
0.5 - Lance Franklin (SYD)

ESSENDON VS. MELBOURNE
3 - Zach Merrett (ESS)
1 - Christian Petracca (MEL), Clayton Oliver (MEL), Steven May (MEL)

GWS VS. HAWTHORN
3 - Tom Mitchell (HAW)
1.5 - Will Day (HAW)
1 - Lachie Whitfield (GWS), Jacob Hopper (GWS)

WEST COAST VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Bailey Smith (WB)
1 - Jackson Macrae (WB)

CARLTON VS. ADELAIDE
3 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - Jacob Weitering (CARL), Ben Keays (ADE)


Round 14

GEELONG VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Tom Stewart (GEE)
2 - Marcus Bontempelli (WB)
1 - Joel Selwood (GEE)

GOLD COAST VS. PORT ADELAIDE
3 - Ollie Wines (PA)
1 - Touk Miller (GC), Steven Motlop (PA), Aliir Aliir (PA)

NORTH MELOURNE VS. BRISBANE
2.5 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Jarryd Lyons (BRIS)
1 - Hugh McCluggage (BRIS)
0.5 - Zac Bailey (BRIS)

GWS VS. CARLTON
2 - Jacob Hopper (GWS)
1.5 - Lachie Whitfield (GWS), Toby Greene (GWS)
1 - Jeremy Finlayson (GWS)

HAWTHORN VS. ESSENDON
3 - Jake Stringer (ESS)
1 - Nick Hind (ESS), Tom Mitchell (HAW), Sam Draper (ESS)


Round 13

PORT ADELAIDE VS. GEELONG
2.5 - Jeremy Cameron (GEE)
1.5 - Ollie Wines (PA)
1 - Tom Hawkins (GEE)
0.5 - Connor Rozee (PA), Jack Henry (GEE)

SYDNEY VS. HAWTHORN
2.5 - Tom Mitchell (HAW)
1.5 - Jonathan Ceglar (HAW), Changkuoth Jiath (HAW)
0.5 - Jaeger O'Meara (HAW)

FREMANTLE VS. GOLD COAST
2.5 - Sean Darcy (FRE)
2 - Touk Miller (GC)
1.5 - David Mundy (FRE)

ST KILDA VS. ADELAIDE
2 - Jack Steele (STK), Rory Laird (ADE)
1 - Brad Crouch (STK), Paul Seedsman (ADE)

NORTH MELBOURNE VS. GWS
3 - Josh Kelly (GWS)
1.5 - Ben Cunnington (NM), Nick Haynes (GWS)

WEST COAST VS. RICHMOND
2 - Jack Redden (WCE)
1.5 - Kane Lambert (RICH)
1 - Josh Kennedy (WCE), Nic Naitanui (WCE)
0.5 - Dustin Martin (RICH)

MELBOURNE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Jordan De Goey (COLL)
2 - Brayden Maynard (COLL)
1 - Scott Pendlebury (COLL)
0.5 - Max Gawn (MEL)


Round 12

MELBOURNE VS. BRISBANE
3 - Christian Petracca (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL), Max Gawn (MEL), Zac Bailey (BRIS)

SYDNEY VS. ST KILDA
2 - Jack Steele (STK), Luke Parker (SYD)
1 - Jack Higgins (STK), Brad Crouch (STK)

ADELAIDE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Jamie Elliott (COLL)
1.5 - Jack Crisp (COLL)
1 - Rory Laird (ADE), Paul Seedsman (ADE)

ESSENDON VS. RICHMOND
2.5 - Darcy Parish (ESS), Dustin Martin (RICH)
1 - Shai Bolton (RICH)

CARLTON VS. WEST COAST
2.5 - Dom Sheed (WCE), Liam Ryan (WCE)
1 - Sam Walsh (CARL)

FREMANTLE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Marcus Bontempelli (WB)
1.5 - Jackson Macrae (WB)
1 - David Mundy (FRE)
0.5 - Aaron Naughton (WB)


Round 11

WESTERN BULLDOGS VS. MELBOURNE
2.5 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Max Gawn (MEL)
1 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Christian Petracca (MEL)

COLLINGWOOD VS. GEELONG
2.5 - Brandan Parfitt (GEE)
2 - Tom Hawkins (GEE)
1 - Jordan De Goey (COLL)
0.5 - Joel Selwood (GEE)

BRISBANE VS. GWS
3 - Mitch Robinson (BRIS)
2 - Dayne Zorko (BRIS)
0.5 - Callan Ward (GWS), Tim Taranto (GWS)

ST KILDA VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Jack Steele (STK)
2 - Luke Dunstan (STK)
1 - Mason Wood (STK)
0.5 - Brad Crouch (STK)

WEST COAST VS. ESSENDON
2.5 - Darcy Parish (ESS)
1.5 - Dom Sheed (WCE), Zach Merrett (ESS)
0.5 - Dyson Heppell (ESS)

GOLD COAST VS. HAWTHORN
3 - Touk Miller (GC)
1.5 - Izak Rankine (GC), Jack Lukosius (GC)

RICHMOND VS. ADELAIDE
3 - Jack Riewoldt (RICH)
1.5 - Taylor Walker (ADE), Shai Bolton (RICH)

SYDNEY VS. CARLTON
3 - Isaac Heeney (SYD)
1.5 - Patrick Cripps (CARL)
1 - Luke Parker (SYD)
0.5 - Sam Walsh (CARL)

PORT ADELAIDE VS. FREMANTLE
2.5 - Ollie Wines (PA)
1.5 - Sam Powell-Pepper (PA), Charlie Dixon (PA)
0.5 - Karl Amon (PA)


Round 10

BRISBANE VS. RICHMOND
2.5 - Jarryd Lyons (BRIS)
1.5 - Dayne Zorko (BRIS)
1 - Zac Bailey (BRIS), Hugh McCluggage (BRIS)

CARLTON VS. HAWTHORN
2.5 - Sam Walsh (CARL), Tom Mitchell (HAW)
0.5 - Ed Curnow (CARL), Patrick Cripps (CARL)

GEELONG VS. GOLD COAST
3 - Joel Selwood (GEE)
1.5 - Quinton Narkle (GEE)
0.5 - Shaun Higgins (GEE), Cam Guthrie (GEE), Hugh Greenwood (GC)

ADELAIDE VS. MELBOURNE
3 - Clayton Oliver (MEL)
1.5 - Christian Petracca (MEL)
1 - Ben Keays (ADE)
0.5 - Max Gawn (MEL)

WESTERN BULLDOGS VS. ST KILDA
3 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Tom Liberatore (WB), Aaron Naughton (WB)

FREMANTLE VS. SYDNEY
2 - Rory Lobb (FRE), Nat Fyfe (FRE)
1.5 - Lance Franklin (SYD)
0.5 - David Mundy (FRE)

GWS VS. WEST COAST
2 - Josh Kelly (GWS), Tom Green (GWS)
1 - Jacob Hopper (GWS)
0.5 - Nic Naitanui (WCE), Lachie Whitfield (GWS)

COLLINGWOOD VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Brodie Grundy (COLL)
1.5 - Darcy Moore (COLL)
1 - Travis Boak (PA), Ollie Wines (PA)

ESSENDON VS. NORTH MELBOURNE
3 - Darcy Parish (ESS)
2 - Ben Cunnington (NM)
1 - Zach Merrett (ESS)


Round 9

ST KILDA VS. GEELONG
2 - Cam Guthrie (GEE), Mitch Duncan (GEE)
1 - Zach Tuohy (GEE), Jack Steele (STK)

SYDNEY VS. COLLINGWOOD
2.5 - Isaac Heeney (SYD)
1.5 - Dane Rampe (SYD)
1 - Hayden McLean (SYD)
0.5 - Callum Mills (SYD), Justin McInerney (SYD)

HAWTHORN VS. NORTH MELBOURNE
3 - Jy Simpkin (NM)
2 - Ben Cunnington (NM)
1 - Luke Davies-Uniacke (NM)

GOLD COAST VS. BRISBANE
3 - Jarryd Lyons (BRIS)
2 - Dayne Zorko (BRIS)
0.5 - Hugh McCluggage (BRIS), Daniel McStay (BRIS)

RICHMOND VS. GWS
3 - Dustin Martin (RICH)
2 - Jacob Hopper (GWS)
0.5 - Jesse Hogan (GWS), Liam Baker (RICH)

PORT ADELAIDE VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Ollie Wines (PA)
1 - Tom Liberatore (WB)
0.5 - Aaron Naughton (WB)

ESSENDON VS. FREMANTLE
3 - Darcy Parish (ESS)
1.5 - Nick Hind (ESS)
1 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Sean Darcy (FRE)

MELBOURNE VS. CARLTON
2 - Christian Salem (MEL), Clayton Oliver (MEL)
1 - Tom McDonald (MEL)
0.5 - Sam Walsh (CARL), Jake Lever (MEL)

WEST COAST VS. ADELAIDE
3 - Jack Darling (WCE)
1.5 - Rory Laird (ADE), Tim Kelly (WCE)


Round 8

RICHMOND VS. GEELONG
3 - Jeremy Cameron (GEE)
1.5 - Tom Hawkins (GEE)
0.5 - Gary Rohan (GEE), Cam Guthrie (GEE), Shai Bolton (RICH)

GOLD COAST VS. ST KILDA
2 - Touk Miller (GC), Jack Billings (STK), Jack Steele (STK)

GWS VS. ESSENDON
2 - Tim Taranto (GWS), Zach Merrett (ESS)
1 - Toby Greene (GWS), Josh Kelly (GWS)

NORTH MELBOURNE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Darcy Moore (COLL), Jordan De Goey (COLL)
1 - Brayden Maynard (COLL)

MELBOURNE VS. SYDNEY
3 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Callum Mills (SYD)
0.5 - Tom McDonald (MEL), 0.5 - Luke Parker (SYD)

PORT ADELAIDE VS. ADELAIDE
2.5 - Travis Boak (PA)
1.5 - Tom Clurey (PA)
1 - Rory Sloane (ADE)
0.5 - Scott Lycett (PA), Rory Laird (ADE)

HAWTHORN VS. WEST COAST
2.5 - Andrew Gaff (WCE)
2 - Dom Sheed (WCE)
1 - Tom Mitchell (HAW)
0.5 - Tim Kelly (WCE)

WESTERN BULLDOGS VS. CARLTON
3 - Marcus Bontempelli (WB)
1.5 - Tom Liberatore (WB)
1 - Jacob Weitering (CARL)
0.5 - Josh Bruce (WB)

BRISBANE VS. FREMANTLE
2 - Jarryd Lyons (BRIS)
1.5 - Nat Fyfe (FRE), Hugh McCluggage (BRIS)
1 - Daniel Rich (BRIS)


Round 7

RICHMOND VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Shai Bolton (RICH)
1.5 - Bachar Houli (RICH)
1 - Toby Nankervis (RICH), Tom Lynch (RICH)

COLLINGWOOD VS. GOLD COAST
2.5 - Brandon Ellis (GC), Hugh Greenwood (GC)
0.5 - Touk Miller (GC), Brody Mihocek (COLL)

ADELAIDE VS. GWS
2 - Lachie Whitfield (GWS), Josh Kelly (GWS), Tim Taranto (GWS)

ST KILDA VS. HAWTHORN
3 - Zak Jones (STK)
2 - Brad Hill (STK)
0.5 - Jack Higgins (STK), Hunter Clark (STK)

BRISBANE VS. PORT ADELAIDE
3 - Hugh McCluggage (BRIS)
1.5 - Charlie Cameron (BRIS)
1 - Ollie Wines (PA)
0.5 - Jarryd Lyons (BRIS)

SYDNEY VS. GEELONG
2.5 - Cam Guthrie (GEE)
1.5 - Oliver Florent (SYD), Tom Hickey (SYD)
0.5 - Joel Selwood (GEE)

NORTH MELBOURNE VS. MELBOURNE
2.5 - Bayley Fritsch (MEL), Ben Cunnington (NM)
0.5 - Kysaiah Pickett (MEL), Aaron Hall (NM)

ESSENDON VS. CARLTON
3 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - Adam Saad (CARL)
1 - Ed Curnow (CARL)
0.5 - David Cuningham (CARL)

WEST COAST VS. FREMANTLE
3 - Tim Kelly (WCE)
1 - Jack Darling (WCE), Andrew Gaff (WCE), David Mundy (FRE)


Round 6

GWS VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Jackson Macrae (WB)
1.5 - Adam Treloar (WB)
1 - Tom Liberatore (WB), Marcus Bontempelli (WB)

GEELONG VS. WEST COAST
3 - Mitch Duncan (GEE)
1.5 - Cam Guthrie (GEE)
1 - Joel Selwood (GEE)
0.5 - Gary Rohan (GEE)

GOLD COAST VS. SYDNEY
2.5 - Touk Miller (GC)
2 - Noah Anderson (GC)
1 - Ben King (GC)
0.5 - Josh Kennedy (SYD)

CARLTON VS. BRISBANE
3 - Hugh McCluggage (BRIS)
1.5 - Harry McKay (CARL)
1 - Sam Walsh (CARL)
0.5 - Dayne Zorko (BRIS)

MELBOURNE VS. RICHMOND
2.5 - Christian Petracca (MEL), Christian Salem (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

FREMANTLE VS. NORTH MELBOURNE
3 - David Mundy (FRE)
2 - Nat Fyfe (FRE)
1 - Caleb Serong (FRE)

HAWTHORN VS. ADELAIDE
2.5 - Jaeger O'Meara (HAW)
1.5 - Paul Seedsman (ADE), Ben Keays (ADE)
0.5 - Jacob Koschitzke (HAW)

COLLINGWOOD VS. ESSENDON
3 - Darcy Parish (ESS)
2 - Anthony McDonald-Tipungwuti (ESS)
0.5 - Zach Merrett (ESS), Jayden Laverde (ESS)

PORT ADELAIDE VS. ST KILDA
2.5 - Karl Amon (PA), Ollie Wines (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Orazio Fantasia (PA)


Round 5

ST KILDA VS. RICHMOND
2.5 - Shane Edwards (RICH)
1.5 - Jack Riewoldt (RICH), Jack Graham (RICH),
0.5 - Dustin Martin (RICH)

WEST COAST VS. COLLINGWOOD
2 - Jack Darling (WCE), Oscar Allen (WCE)
1 - Jack Redden (WCE)
0.5 - Dom Sheed (WCE), Liam Duggan (WCE)

WESTERN BULLDOGS VS. GOLD COAST
2.5 - Marcus Bontempelli (WB), Josh Dunkley (WB)
0.5 - Jackson Macrae (WB), Bailey Dale (WB)

SYDNEY VS. GWS
3 - Lance Franklin (SYD)
1.5 - Jacob Hopper (GWS)
1 - Toby Greene (GWS)
0.5 - Josh Kelly (GWS)

CARLTON VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Ollie Wines (PA)
1.5 - Karl Amon (PA)
1 - Aliir Aliir (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Sam Walsh (CARL)

BRISBANE VS. ESSENDON
2.5 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Daniel Rich (BRIS)
1.5 - Hugh McCluggage (BRIS)

ADELAIDE VS. FREMANTLE
2.5 - David Mundy (FRE)
2 - Luke Ryan (FRE)
1 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Matt Taberner (FRE)

HAWTHORN VS. MELBOURNE
3 - Max Gawn (MEL)
1 - Christian Salem (MEL), Tom McDonald (MEL), Clayton Oliver (MEL)

GEELONG VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Tom Stewart (GEE)
2 - Brandon Parfitt (GEE)
1 - Ben Cunnington (NM)
0.5 - Sam Menegola (GEE)


Round 4

SYDNEY VS. ESSENDON
2.5 - Luke Parker (SYD)
2 - Zach Merrett (ESS)
0.5 - Jordan Ridley (ESS), Callum Mills (SYD), Nick Hind (ESS)

PORT ADELAIDE VS. RICHMOND
2 - Travis Boak (PA)
1.5 - Jayden Short (RICH), Kane Lambert (RICH)
1 - Robbie Gray (PA)

WESTERN BULLDOGS VS. BRISBANE
2.5 - Tim English (WB), Jackson Macrae (WB)
0.5 - Aaron Naughton (WB), Adam Treloar (WB)

ST KILDA VS. WEST COAST
2.5 - Jack Steele (STK)
2 - Jack Billings (STK)
0.5 - Brad Crouch (STK), Max King (STK), Zak Jones (STK)

GOLD COAST VS. CARLTON
2 - Ed Curnow (CARL)
1.5 - Hugh Greenwood (GC)
1 - Touk Miller (GC), Liam Jones (CARL)
0.5 - Marc Pittonet (CARL)

COLLINGWOOD VS. GWS
3 - Toby Greene (GWS)
2 - Callan Ward (GWS)
0.5 - Tim Taranto (GWS), Lachie Ash (GWS)

NORTH MELBOURNE VS. ADELAIDE
2.5 - Lachie Sholl (ADE)
1.5 - Reilly O'Brien (ADE), Rory Laird (ADE)
0.5 - Aaron Hall (NM)

MELBOURNE VS. GEELONG
3 - Christian Petracca (MEL)
2 - Max Gawn (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

FREMANTLE VS. HAWTHORN
2 - Nat Fyfe (FRE), David Mundy (FRE)
1 - Sean Darcy (FRE), Tom Mitchell (HAW)


Round 3

BRISBANE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Brodie Grundy (COLL)
2 - Hugh McCluggage (BRI)
1.5 - Jarryd Lyons (BRI)

NORTH MELBOURNE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Josh Bruce (WB)
2 - Adam Treloar (WB)
0.5 - Josh Dunkley (WB), Tom Liberatore (WB)

ADELAIDE VS. GOLD COAST
3 - Taylor Walker (ADE)
2 - Rory Sloane (ADE)
0.5 - Hugh Greenwood (GC), Brodie Smith (ADE)

RICHMOND VS. SYDNEY
2 - Sam Wicks (SYD)
1.5 - Callum Mills (SYD), Tom Papley (SYD)
0.5 - Luke Parker (SYD), Oliver Florent (SYD)

ESSENDON VS. ST KILDA
2.5 - Darcy Parish (ESS)
1.5 - Zach Merrett (ESS)
1 - Cale Hooker (ESS), Jordan Ridley (ESS)

WEST COAST VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Luke Shuey (WCE)
1.5 - Andrew Gaff (WCE)
1 - Nic Naitanui (WCE)
0.5 - Dom Sheed (WCE), Tim Kelly (WCE)

CARLTON VS. FREMANTLE
2.5 - Harry McKay (CARL), Patrick Cripps (CARL)
1 - Sam Walsh (CARL)

GWS VS. MELBOURNE
2.5 - Max Gawn (MEL)
1.5 - Toby Greene (GWS)
1 - Christian Petracca (MEL)
0.5 - Jack Viney (MEL), Ed Langdon (MEL)

GEELONG VS. HAWTHORN
3 - Cam Guthrie (GEE)
1.5 - Mitch Duncan (GEE)
1 - Jaeger O'Meara (HAW)
0.5 - Mark O'Connor (GEE)


Round 2

CARLTON VS. COLLINGWOOD
2 - Taylor Adams (COLL)
1.5 - Jordan De Goey (COLL), Darcy Moore (COLL)
0.5 - Scott Pendlebury (COLL), Jack Crisp (COLL)

GEELONG VS. BRISBANE
2.5 - Joel Selwood (GEE)
1.5 - Zach Tuohy (GEE)
1 - Eric Hipwood (BRI), Cam Guthrie (GEE)

SYDNEY VS. ADELAIDE
3 - Taylor Walker (ADE)
1.5 - Luke Parker (SYD)
1 - Rory Laird (ADE)
0.5 - Ben Keays (ADE)

PORT ADELAIDE VS. ESSENDON
2.5 - Ollie Wines (PA), Zak Butters (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Scott Lycett (PA)

ST KILDA VS. MELBOURNE
2.5 - Clayton Oliver (MEL)
1 - Christian Salem (MEL), Christian Petracca (MEL), Jack Steele (STK)
0.5 - Max Gawn (MEL)

GOLD COAST VS. NORTH MELBOURNE
2 - Touk Miller (GC), Noah Anderson (GC)
1 - Brandon Ellis (GC)
0.5 - Lachie Weller (GC), Jed Anderson (NM)

HAWTHORN VS. RICHMOND
3 - Dustin Martin (RICH)
1.5 - Dion Prestia (RICH)
1 - Trent Cotchin (RICH)
0.5 - Kane Lambert (RICH)

WESTERN BULLDOGS VS. WEST COAST
3 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Josh Dunkley (WB), Nic Naitanui (WCE)

FREMANTLE VS. GWS
2.5 - Andrew Brayshaw (FRE), David Mundy (FRE)
0.5 - Adam Cerra (FRE), Lachie Schultz (FRE)


Round 1

RICHMOND VS. CARLTON
3 - Dustin Martin (RICH)
1.5 - Jack Graham (RICH)
1 - Sam Walsh (CARL)
0.5 - Kane Lambert (RICH)

COLLINGWOOD VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Bailey Smith (WB)
1.5 - Jackson Macrae (WB), Darcy Moore (COLL)
0.5 - Lachie Hunter (WB)

MELBOURNE VS. FREMANTLE
2 - Clayton Oliver (MEL), Steven May (MEL)
1 - Christian Petracca (MEL), Andrew Brayshaw (FRE)

ADELAIDE VS. GEELONG
2.5 - Taylor Walker (ADE), Rory Laird (ADE)
0.5 - Ben Keays (ADE), Patrick Dangerfield (GEE)

ESSENDON VS. HAWTHORN
3 - Tom Mitchell (HAW)
1.5 - Andrew McGrath (ESS)
1 - Zach Merrett (ESS)
0.5 - Dylan Moore (HAW)

BRISBANE VS. SYDNEY
2.5 - Callum Mills (SYD)
1.5 - Isaac Heeney (SYD)
1 - Luke Parker (SYD), Errol Gulden (SYD)

NORTH MELBOURNE VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Travis Boak (PA), Orazio Fantasia (PA)
0.5 - Ollie Wines (PA), Jaidyn Stephenson (NM)

GWS VS. ST KILDA
2 - Tim Membrey (STK)
1.5 - Jack Billings (STK), Tim Taranto (GWS)
0.5 - Jade Gresham (STK), Harry Perryman (GWS)

WEST COAST VS. GOLD COAST
2 - Dom Sheed (WCE), Oscar Allen (WCE)
1.5 - Tim Kelly (WCE)
0.5 - Shannon Hurn (WCE)