National Rugby Championship squad lists

Eastwood's Benn Robinson takes the ball into contact, Eastwood v Southern Districts, Sydney Shute Shield, TG Millner Field, Sydney, August 24, 2013 www.seiserphotography.com

Brisbane City

Props: Sef Faagase (Reds/University of Queensland), David Feao (Souths), Phil Kite (Reds/GPS), Pettowa Paraka (Reds/Easts), Semise (Sam) Talakai (Sydney University)

Hookers: James Hanson (Reds/ University of Queensland), Mathew Mafi (Brothers), Andrew Ready (Reds/Easts)

Locks: Tim Buchanan (Reds/University of Queensland), James Horwill (Reds/University of Queensland), Marco Kotze (GPS), Dave McDuling (Reds/University of Queensland), Sam Rochester (Sunnybank)

Back-row: Curtis Browning (Reds/University of Queensland), Michael Gunn (Reds/Easts), Adam Korczuk (University of Queensland), Chazz Mahiina (Sunnybank), Jake Shatz (Reds/Sunnybank), Brad Wilkin (Easts)

Scrum-halves: Nick Frisby (Reds/GPS), Will Genia (Reds/Wests), Jack Mullins (Easts), Will Thompson (University of Queensland)

Fly-halves: Quade Cooper (Reds/Souths), Jake McIntyre (Sunnybank)

Centres: Samu Kerevi (Reds/GPS), Ben Tapuai (Reds/Sunnybank), Toby White (Easts)

Outside Backs: Mathew Feaunati (Sunnybank), Chris Kuridrani (Reds/GPS), Junior Laloifi (Sunnybank), Harry Parker (University of Queensland), Rex Tapuai (Sunnybank), Lachie Turner (Reds/Easts), Brando Vaaulu (Sunnybank)

Canberra Vikings

Props: Ruan Smith (Brumbies/Eastern Suburbs), Allan Alaalatoa (Brumbies/Uni North-Owls), Les Makin (Queanbeyan Whites), Jean-Pierre Smith (Brumbies), Scott Sio (Brumbies/Tuggeranong), Sione Taula (Tuggeranong Vikings)

Hookers: Siliva Siliva (Brumbies/Royals), Seilala Lam (TBA), Mitch Wade (TBA)

Locks: Tom Staniforth (Royals), Dave McKern (Western Districts Lions), Gareth Clouston (Tuggeranong Vikings), Sam Carter (Brumbies/Royals)

Back-row Fotu Auelua (Brumbies/Western Districts), Tim Cree (Tuggeranong Vikings), Jordan Smiler (Brumbies/Eastern Suburbs), Rowan Perry (Tuggeranong Vikings), Sean Doyle (TBA) , Jarrad Butler (Brumbies/Tuggeranong Vikings).

Scrum-halves: Michael Dowsett (Brumbies/Uni North-Owls), Joe Powell (Tuggeranong Vikings)

Fly-halves: Rod Iona (Tuggeranong Vikings), Isaac Thompson (Tuggeranong Vikings)

Centres: Christian Leali'ifano (Brumbies/Tuggeranong), Matt Hawke (Gungahlin Eagles), Pat McCabe (Brumbies/Western Districts), Nigel Ahwong (TBA), Jake Rakic (Tuggeranong Vikings)

Outside Backs: Robbie Coleman (Brumbies/Queanbeyan), Jesse Mogg (Brumbies/Western Districts), Brendon Taueki (Tuggeranong Vikings), Liam Slater (Royals), Drew Southwell (Western Districts Lions), Henry Speight (Brumbies/Gungahlin), Jerome Nuimata (Tuggeranong Vikings), Joe Tomane (Brumbies/Uni-Norths Owls)

Greater Sydney Rams

Props: Benn Robinson (Waratahs/Eastwood), Rhys Brodie (Sydney University), Jed Gillespie (Eastwood), Guy Millar (Eastwood), Dave Lolohea (West Harbour),

Hookers: Maile Ngauamo, Tatafu Polota-Nau (Waratahs/Parramatta), Peni Ravai, Hugh Roach (Eastwood)

Locks:Jared Barry (Eastwood), Andrew Clyne (Eastwood), Dylan Sigg, Jed Holloway (Waratahs/Southern Districts), Senio Toleafoa (Penrith),

Back-row Chris Alcock, Marcus Carbone (Southern Districts), Micheal Kovacic (Eastwood), Sakari Noa (Parramatta), Hugh Perrett (Eastwood), Sakari Noa (Parramatta), Pat Sio (Eastwood)

Scrum-halves:Mark Swanepoel (Brumbies/Manly), Auvasa Faleali'i (Hamilton)

Fly-halves: Kurtley Beale (Waratahs/Randwick), Jai Ayoub (Eastwood), Ben Volavola (Waratahs/Southern Districts)

Centres: Lalakai Foketi (Unattached), Tom Hill (Eastwood), Michael McDougall (Eastwood), Apolosi Latunipulu (Southern Districts), Henry Seavula (Southern Districts), Henry Taufua

Outside Backs: Ben Batger (Eastwood), Dane Chisholm, Rob Horne (Waratahs/Southern Districts), Tevita Kuridrani (Brumbies), Jarome McKenzie, Taqele Naiyaravaro

Melbourne Rising

Props: Cruze Ah-Nau (Footscray/Rebels), Paul Alo-Emile (Powerhouse/Rebels), Fereti Sa'aga (Melbourne Uni), Finbar Simpson (Melbourne), Toby Smith (Melbourne Uni/Rebels), Tui Tuitua (Moorabbin)

Hookers: Greg Bauer (Box Hill), Pat Leafa (Box Hill/Rebels), Tom Sexton (Power House/Rebels)

Locks: Frank Amituanai (Footscray), Angus Hamilton (Harlequin), Sam Jefferies (Melbourne Uni/Rebels), Luke Jones (Moorabbin/Rebels), Kaydern Neville (Footscray/Rebels)

Back-row Scott Higginbotham (Harlequin/Rebels), Sean McMahon (Endeavour Hills/Rebels), OJ Noa (Harlequin), Reuben Rolleston (Endeavour Hills), Pom Simona (Harlequin), Sione Taufa (Harlequin), Lopeti Timani (Footscray/Rebels)

Scrum-halves: Junior Paila (Endeavour Hills), Nic Stirzaker (Endeavour Hills), Ben Meehan (Rebels/Box Hill)

Fly-halves: Shane Imo (Footscray), Martin Naufahu (Footscray), Jack Debreczeni (Endeavour Hills/Rebels)

Centres: Mitch Inman (Southern Districts/Rebels), Lloyd Johansson (Harlequin), Sefonaia Naivalu (Box Hill)

Outside Backs:Joe Kamana (Moorabbin), R Lautolo-Malimau (Endeavour Hills), Jonah Placid (Rebels), Telusa Veainu (Melbourne/Rebels), Tom English (Melbourne Uni/Rebels)

New South Wales Country Eagles

Props: Max Lahiff (Rebels), Tim Metcher (Southern Districts), Duncan Chubb (Southern Districts), Michael Alaalatoa (Brumbies), Ben Suisala,

Hookers: Josh Mann-Rea (Brumbies), Will Weekes, Ryan Dalziel

Locks: Kane Douglas (Southern Districts), Mitch Chapman (Waratahs/Eastern Suburbs), Cam Treloar, Ben Matwijow,

Back-row: Steven Hoiles, Tala Gray (Eastern Suburbs), Ita Vaea, Will Miller, Sam Croke, Pauli Tuala

Scrum-halves: Brendan McKibben (Eastern Suburbs), Mick Snowden, Darcy Etritch (Eastern Suburbs)

Fly-halves: David Horowitz (Randwick), Sam Windsor,

Centres: Matt Carraro, Chris Tuatara-Morrison, Ed Stubbs, Apakuki Ma'afu (Randwick)

Outside Backs: Patrick Dellit, John Grant, Andrew Kellaway (Randwick), Ethan Ford (Randwick), Misieli Sinoti, Malakai Watene-Zelezina

North Harbour Rays

Props: Pek Cowan (Warringah / Force) Nick Fraser (Gordon), Kevin McNamara (Northern Suburbs), Dane Maraki (Manly), Rory O'Connor (Manly)

Hookers: Luke Holmes (Warringah), Mitch Lewis (Manly), Dave Porecki (Manly)

Locks: Scott Fardy (Warringah / Brumbies), Ed Gower (Manly), Ryan Melrose (Manly)

Back-row: Kotoni Ale (Manly), Harry Bergelin (Manly), James Cunningham (Northern Suburbs), Jack Dempsey (Gordon), Michael Hooper (Manly / Waratahs), Boyd Killingworth (Warringah), Wycliff Palu (Manly / Waratahs)Sam Ward (Warringah), Michael Wells (Northern Suburbs)

Scrum-halves: Josh Holmes (Warringah), Terry Preston (Gordon)

Fly-halves: Hamish Angus (Warringah), Scott Daruda (Manly), Sam VaeVae (Manly)

Centres: Maile Hingano (Manly), Tom Matthews (Gordon), Brian Sefania (Manly)

Outside backs: Michael Adams (Warringah), Dave Feltscheer (Warringah), Harry Jones (Warringah), Sireli Tagicakibau (Warringah)

Perth Spirit

Props: Tetera Faulkner (Force/Wanneroo), Chris Heiberg (Force/Perth Bayswater), Alex Hepburn (Cottesloe), Oliver Hoskins (Force/Cottesloe), Joe Savage (Palmyra), Francois van Wyk (UWA)

Hookers: Robbie Abel (Force/Cottesloe), Nathan Charles (Force/Plmyra), Harry Scoble (UWA), Heath Tessmann (Force/Nedlands),

Locks: Brent Murphy (Perth Bayswater), Scott Stevens (Nedlands), Kieran Stringer (Cottesloe), Rory Walton (Force/Wests Scarborough), Sam Wykes (Force/Wests Scarborough)

Back-row Richard Hardwick (UWA), Ross Haylett-Petty (Cottesloe), Matt Hodgson (Force/Wanneroo), Kane Koteka (Wests Scarborough), Ben McCalman (Force/ Kalamunda), Alex Rovira (Associates), Brynard Stander (Force/Nedlands), Corey Thomas (UWA),

Scrum-halves: Ian Prior (Force/Nedlands), Michael Ruru (Nedlands), Justin Turner (Associates),

Fly-halves: Luke Burton (Force/UWA), Zack Holmes (Force/Associates), Davis Tavita (Nedlands),

Centres: Marcel Brache (Force/Perth Bayswater), Kyle Godwin (Force/Associates), Ammon Matuato (Associates), Junior Rasolea (Force/Cottesloe),

Outside Backs: Nili Fielea (Cottesloe), Dane Heylett-Petty (Force/Cottesloe), Brad Lacey (Wests Scarborough), Dillyn Leyds (Palmyra),Va'a Mailei (Palmyra), Luke Morahan (Force/Kalamunda),

Queensland Country

Props: Fred Burke (GPS), Haydn Hirsimaki (Sunnybank), Greg Holmes (Reds/Sunnybank), Kirwan Sandy (Easts), James SLipper (Reds/Bond UNiversity)

Hookers: Saia Fainga'a (Reds/GPS), Ryan Freney (GPS), Tonga Ma'afu (Norths)

Locks: Cameron Bracewell (Bond University), Blake Enever (Reds/Easts), Sam Fattal (Easts), Rubin Fuimaono (Bond University), Jack Payne (Brothers), Rob Simmons (Reds/Sunnybank)

Back-row Ben Adams (Sunnybank), Jack de Guingand (University of Queensland), Lolo Fakasilea (Sunnybank), Mitch King (GPS), Beau Robinson (Reds/Souths), James Turner (Souths)

Scrum-halves: Scott Gale (Reds/University of Queensland), Sam Grasso (GPS)

Fly-halves: Mike Harris (Reds/University of Queensland), James Tuttle (GPS)

Centres: Anthony Fainga'a (Reds/GPS), Sam Johnson (Reds/GPS), Clynton Know (Brothers), Campbell Magnay (GPS), Uarotafu Setu (University of Queensland)

Outside Backs: Giles Beveridge (Brothers), Pierce Fitzgerald (Brothers), Ben Lucas (Reds/Sunnybank), Tom Pincus (University of Queensland), Jame-Jerry Taulagi (Reds/University of Queensland), Todd Winkley (GPS)

Sydney Stars

Props: Paddy Ryan (Waratahs/Sydney University), Michael Tyler (Sydney University), Thomas Robertson (Sydney University), Alasdair King (Sydney University), Mathew Sandell (Sydney University), Jeremy Tilse (Waratahs/Sydney University), Laurie Weeks (Rebels/Sydney University)

Hookers: Folau Fainga'a (Sydney University), Tolu Latu (Waratahs/Sydney University), James Willan (Sydney University),

Locks: Jordan Chapman (Sydney University), Byron Hodge (Sydney University), Will Skelton (Waratahs/Sydney University),

Back-row David Hickey (Sydney University), Hugo Dessens (Sydney University), Benn Melrose (Sydney University), Samuel Quinn (Sydney University), Pat McCutcheon (Waratahs/Sydney University), Thomas Coolican, Tipiloma Kaveinga, Mathew Philip, Mitchell Whiteley, Ryan Wilson (Balmain)

Scrum-halves: Nick Phipps (Waratahs/Sydney University), Jock Merriman (Sydney University), Jake Gordon (Sydney University), Angus Pulver (Sydney University),

Fly-halves: Bernard Foley (Waratahs/Sydney University), Daniel Kelly (Sydney University), Stuart Dunbar (Sydney University),

Centres: Tom Carter (Sydney University), James McMahon (Sydney University), Michael Hodge (Sydney University),

Outside Backs: Israel Folau (Waratahs/Sydney University), James Dargaville (Sydney University), Jonny Loseli (Sydney University), Angus Roberts (Sydney Univerity), Peter Betham (Waratahs/Sydney University), Henry Clunies-Ross (Sydney University), Jim Stewart (Sydney University), Jonathan Fakai, Mathew Kenny (Balmain), Finau Makamaka (Balmain)