Boxing fight schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

JULY | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER

June 16

At Frisco, Texas (Showtime):

  • Errol Spence Jr. vs. Carlos Ocampo, 12 rounds, for Spence's IBF welterweight title

  • Danny Roman vs. Moises Flores, 12 rounds, for Roman's WBA junior featherweight title

  • Javier Fortuna vs. Adrian Granados, 10 rounds, junior welterweights

  • Yordenis Ugas vs. Jonathan Batista, 10 rounds, welterweights

  • Roberto Marroquin vs. Jesus Aguinaga, 6 rounds, lightweights

  • Stephen Fulton vs. Jesus Ahumada, 10 rounds, featherweights

  • Adrian Taylor vs. Chris Harris, 6 rounds, cruiserweights

  • Fernando Garcia vs. Angel Carvajal, 4 rounds, junior featherweights

  • Eminantas Stanionis vs. Erick Martinez, 8 rounds, welterweights

  • Alejandro Guerrero vs. David Fabela, 6 rounds, lightweights

At Mexicali, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Jose Zepeda vs. Carlos Diaz, 12 rounds, WBA lightweight eliminator

  • Pedro Duran vs. Daniel Lugo, 8 rounds, lightweights

At Hato Rey, Puerto Rico (Integrated Sports PPV):

  • Angel Acosta vs. Carlos Buitrago, 12 rounds, for Acosta's WBO junior flyweight title

  • Kevin Nieves vs. Jean Torres, 8 rounds, junior welterweights

  • Bryan Chevalier vs. Ricardo Rodriguez, 8 rounds, featherweights

  • Edwin Valentin vs. Pedro Vincente, 6 rounds, junior lightweights

  • Jose Villaran vs. Tahlik Taylor, 4 rounds, super middleweights

  • Alberto Nieves vs. Kenny Agosto, 4 rounds, junior featherweights

  • Jean Rivera vs. Ramon Melendez, 4 rounds, featherweights

  • Ruben Troche vs. William Lorenzo, 4 rounds, welterweights

  • Luis Sanchez vs. Fernando Semidei, 4 rounds, welterweights

  • Carlos Matos vs. Elliott DeJesus, 4 rounds, junior lightweights

At Gomez Palacio, Mexico:

  • Cristian Mijares vs. Wilfredo Vazquez Jr., 10 rounds, lightweights

At Hartford, Conn.:

  • Richard Rivera vs. Jaime Solorio, 8 rounds, light heavyweights

  • Omar Bordoy Jr. vs. Alexander Picot, 6 rounds, lightweights

  • Sharad Collier vs. Antinio Castillo Jr., 4 rounds, junior welterweights

  • Luis Rivera vs. Phillip Davis, 4 rounds, featherweights

  • Anuel Rosa vs. Roger Blankenship, 4 rounds, lightweights

  • Nathan Martinez vs. Henry Garcia, 4 rounds, featherweights

  • Jose Maysonette vs. Justin Morales, 4 rounds, lightweights

  • Jacob Marrero vs. Jimmy Santiago, 4 rounds, featherweights

At Munich, Germany:

  • Marco Huck vs. Yakup Saglam, 10 or 12 rounds, heavyweights

  • Kem Ljungquist vs. Andre Bunga, 6 rounds, heavyweights

At Newcastle, England:

  • Kris George vs. Josh Kelly, 12 rounds, for George's Commonwealth welterweight title

  • Lewis Ritson vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Ritson's British lightweight title

  • Stuart Hall vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, junior featherweights

  • Charlie Edwards vs. Anthony Nelson, 10 rounds, junior bantamweights

  • Simon Vallily vs. Arfan Iqbal, 10 rounds, cruiserweights

  • Ricky Burns vs. Ivan Njegac, 6 rounds, junior welterweights

  • Hosea Burton vs. Baptiste Castegnaro, 6 rounds, light heavyweights

  • Glenn Foot vs. Sam Omidi, 6 rounds, junior welterweights

  • Chad Ellis vs. Kevin McCauley, 4 rounds, junior middleweights

  • Jake Haigh vs. Adam Jones, 4 rounds, super middleweights

  • Lawrence Osueke vs. Curtis Gargano, 4 rounds, light heavyweights

  • Darren Reay vs. Mohamed Mahnoud, 4 rounds, junior welterweights

At Karlsruhe, Germany:

  • Rafael Chiruta vs. Antonio Hoffmann, 12 rounds, junior middleweights

  • Michael Wallisch vs. Bernard Adie, 12 rounds, heavyweights

  • Layla McCarter vs. Ruth Chisale, 10 rounds, female welterweights

  • Firat Arslan vs. Pascal Ndomba, 12 rounds, cruiserweights

At St. Petersburg, Fla.:

  • Connor Coyle vs. Danny Pastrana, 10 rounds, middleweights

  • Ivan Dychko vs. Mike Marrone, 8 rounds, heavyweights

  • Ricky Tomlinson vs. Jordah Peters, 6 rounds, featherweights

  • Ali Tarah vs. Jose Cortes, 6 rounds, junior middleweights

  • Jose Resendiz vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights

  • Mark Reyes Jr. vs. Javier Garcia, 6 rounds, welterweights

  • Joseph Fernandez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Rodriguez Cade vs. Nathaniel Copeland, 4 rounds, heavyweights

  • Kendrick Thomas vs. Patrick Gutierrez, 4 rounds, junior lightweights

At Laurel, Md.:

  • Gerome Quigley Jr. vs. Raymond Serrano, 10 rounds, welterweights

June 17

At Kiev, Ukraine:

  • Artem Dalakian vs. Sirichai Thaiyen, 12 rounds, for Dalakian's WBA flyweight title

June 21

At New York (Live.DBE1.com):

  • Mikkel LesPierre vs. Gustavo Vittori, 10 rounds, welterweight

  • Dejan Zlaticanin vs. Roberto Ramirez, 10 rounds, lightweights

  • Alicia Napoleon vs. Vashon Living, 8 rounds, female super middleweights

  • Jude Franklin vs. Enrique Aguilar, 6 rounds, junior lightweights

  • Elnur Abduraimov vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Raquel Miller vs. Szilvia Szabados, 6 rounds, female middleweights

  • Jose Roman vs. Marcus Beckford, 6 rounds, junior middleweights

  • Elnur Abduraimov vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

June 22

At Detroit (Showtime):

  • Claressa Shields vs. Hanna Gabriels, 10 rounds, for vacant IBF/WBA women's middleweight title

  • Christina Hammer vs. Tori Nelson, 10 rounds, for Hammer's WBC/WBO women's middleweight title

  • Umar Salamov vs. Brian Howard, 10 rounds, light heavyweights

  • Bakhtiyar Eyubov vs. Nicholas Givhan, 10 rounds, junior welterweights

  • Aslambek Idigov vs. James Ballard, 10 rounds, light heavyweights

  • Ja'Rico O'Quinn vs. Yaqub Kareem, 8 rounds, bantamweights

  • Franchon Crews-Dezurn vs. Crystal Byers, 6 rounds, female super middleweights

  • Apti Davtaev vs. Cory Phelps, 8 rounds, heavyweights

  • Leon Lawson III vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

  • Joseph Bonas vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Barcelona, Spain:

  • Abigail Medina vs. Anthony Settoul, 12 rounds, for Medina's European junior featherweight title

June 23

At London (ESPN+):

  • Roberto Garcia vs. Martin Murray, 12 rounds, middleweights

  • Daniel Dubois vs. Tom Little, 10 rounds, heavyweights

  • Anthony Yarde vs. Dariusz Sek, 10 rounds, light heavyweoghts

  • Ohara Davies vs. Paul Kamanga, 12 rounds, junior welterweights

  • Darryll Williams vs. Lennox Clarke, 10 rounds, super middleweights

  • Lewis Pettitt vs. Raza Hamza, 8 rounds, featherweights

  • James Branch vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Oaxaca, Mexico (ESPN+):

  • Miguel Berchelt vs. Jonathan Victor Barros, 12 rounds, for Berchelt's WBC junior lightweight title

  • Elvis Torres vs. Ricardo Nunez, 10 rounds, junior lightweights

At Los Angeles (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Vergil Ortiz Jr. vs. Juan Carlos Salgado, 10 rounds, junior welterweights

  • Hector Tanajara Jr. vs. Roger Gutierrez, 8 rounds, lightweight battles

  • Ferdinand Kerobyan vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

  • Meiirim Nursultanov vs. Josue Obanda, 6 rounds, middleweights

  • Kevin Ventura vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Kanat Islam vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

At Glasgow, Scotland:

  • Viktor Postol vs. Josh Taylor, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator

  • Lee McGregor vs. Goodluck Mrema, 10 rounds, bantamweights

At Paris:

  • Tony Yoka vs. Dave Allen, 10 rounds, heavwyeights

  • Souleymade Cissokho vs. Carlos Molina, 10 rounds, junior middleweights

  • Ahmed El Mousaoui vs. Alexey Evchenko, 8 rounds, welterweights

  • Farrhad Saad vs. Mathis Lourenco, 6 rounds, middleweights

  • Michel Tavares vs. Denys Kozakov, 6 rounds, super middleweights

  • Cyril Benzaquen vs. Jeffe Florentz, 4 rounds, light heavyweights

At Ciudad Juarez, Mexico:

  • Miguel "Mickey" Roman vs. Michel Marcano, 12 rounds, junior lightweights

  • Diana Fernandez vs. Olga Julio, 10 rounds, female junior bantamweights

At Gilford, N.H.:

  • Mark DeLuca vs. Walter Wright, 12 rounds, junior middleweights

  • Niall Kennedy vs. Joel Caudle, 8 rounds, heavyweights

  • Ray Moylette vs. Daniel Sostre, 8 rounds, lightweights

  • Amanda Pavone vs. Karen Dulin, 6 rounds, female featherweights

  • Luis Garcia vs. Miguel Cubos, 6 rounds, cruiserweights

  • Brandon Berry vs. Carlos Galindo, 4 rounds, welterweights

At Kempton Park, South Africa:

  • Thulani Mbenge vs. Diego Chaves, 12 rounds, welterweights

June 29

At Laval, Quebec:

  • Jean Pascal vs. Steve Bosse, 10 rounds, cruiserweights

  • Albert Onolunose vs. Francis Lafreniere, rematch, 10 rounds, middleweights

At TBA:

  • Yves Ngabu vs. Noel Gevor, 12 rounds, for Ngabu's European cruiserweight title

At Bensalem, Pa.:

  • Carlos Maldonado vs. Miguel Cartagena, 8 rounds, flyweights

  • Anthony Prescott vs. Isaiah Wise, 6 rounds, junior middleweights

  • Victor Vasquez vs. Vinnie Denierio, 6 rounds, junior welterweights

  • Gerardo Martinez vs. Nyrome Lynch, 4 rounds, lightweights

  • Sharif Jones vs. Kieran Hooks, 4 rounds, junior middleweights

  • Adolfo Serrano vs. Christopher Burgos, 4 rounds, lightweights

  • Marcel Rivers vs. Mike Crain, 6 rounds, welterweights

  • Emmanuel Rodriguez vs. Ndira Spearman, 4 rounds, bantamweights

June 30

At Oklahoma City, Okla. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Gilberto "Zurdo" Ramirez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Ramirez's WBO super middleweight title

  • Alex Saucedo vs. Lenny Zappavigna, 10 rounds, junior welterweights

  • Robson Conceicao vs. Gavino Guaman, 6 or 8 rounds, junior lightweights

  • Mike Alvarado vs. Martin Angel Martinez, 10 rounds, welterweights

  • Julian Rodriguez vs. Alejandro Barbosa, 8 rounds, junior welterweights

  • Trey Lippe Morrison vs. TBA, 6 or 8 rounds, heavyweights

  • Mikaela Mayer vs. Sheena Kaine, 6 rounds, female lightweights

  • Christian Zavala vs. Tyler Pacheco, 4 rounds, junior lightweights

  • Aaron Morales vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

At Belfast, Northern Ireland (ESPN+):

  • Michael Conlan vs. Adeilson dos Santos, 8 rounds, featherweights

  • Jono Carroll vs. Declan Geraghty, rematch, 12 rounds, junior lightweights

  • Paddy Gallagher vs. Gary Corcoran, 10 rounds, welterweights

  • Tyrone McKenna vs. Jack Catterall, 10 rounds, junior welterweights

  • Tyrone McCullagh vs. Joe Ham, 10 rounds, junior featherweights

  • Johny Coyle vs. Lewis Benson, 8 rounds, welterweights

  • Lewis Crocker vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Uncasville, Conn.:

  • Joe Smith Jr. vs. Melvin Russell, 10 rounds, light heavyweights

  • Kali Reis vs. Paty Ramirez, 4 rounds, female welterweights

  • Anthony Laureano vs. Jorge Rodriguez, 8 rounds, junior welterweights

  • Wendy Toussaint vs. Andy Gonzalez, 6 rounds, junior middleweights

  • Anthony Velazquez vs. Anthony Woods, 8 rounds, junior middleweights

  • Joe Farina vs. Steve Moore, 4 rounds, junior middleweights

  • Cassius Chaney vs. Elder Hernandez, 4 rounds, heavyweights

  • Larry Gleeson vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • William Foster vs. Tyrome Jones, 6 rounds, junior lightweights

At Worksop, England:

  • Kyle Fox vs. Innocent Anyanwu, 8 rounds, junior middleweights

  • Mark Bennett vs. Richard Rajczinger, 4 rounds, heavyweights

  • Caiden Onfroy vs. Rudolf Durica, 4 rounds, junior middleweights

  • Sonny Price vs. vs. Yaddollah Ghasemi, 4 rounds, junior welterweights

  • Luke Middleton vs. Dale Arrowsmith, 4 rounds, junior middleweights

  • Dec Spelman vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

  • Jordan McLoughlin vs. TBA, 4 rounds, welterweights

  • Kieran Holman vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

  • Dylan Clegg vs. Richard Harrison, 4 rounds, super middleweights

  • Grant Dennis vs. TBA, 4 rounds, middleweights


JULY

July 6

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Oscar Negrete vs. Dhiul Olguin, 8 rounds, bantamweights

  • Seniesa Estrada vs. TBA, 8 rounds, female junior flyweights

  • Raul Curiel vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Blair Cobbs vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Hollywood, Fla.:

  • Harold Calderon vs. John David Martinez, 10 rounds, welterweights

  • Joey Hernandez vs. Ed Paredes, third fight, 10 rounds, middleweights

  • Logan Yoon vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

July 7

At Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jose Ramirez vs. Danny O'Connor, 12 rounds, for Ramirez's WBC junior welterweight title

  • Egidijus Kavaliauskas vs. Juan Carlos Abreu, 10 rounds, weltereweights

  • Andy Vences vs. Frank De Alba, 10 rounds, junior lightweights

  • Andy Ruiz vs. Kevin Johnson, 10 rounds, heavyweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. James De Herrera, 6 rounds, junior lightweights

  • Joseph Adorno vs. Guadalupe De Leon, 6 rounds, junior lightweights

  • Bryan Lua vs. Sergio Ramirez, 6 rounds, junior lightweights

  • Ruben Rodriguez vs. Richard Howell, 4 rounds, lightweights

  • Santos Ortega vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

At Astana, Kazakhstan:

  • Beibut Shumenov vs. Hizni Altunkaya, 12 rounds, for vacant WBA "regular" cruiserweight title

At Corpus Christi, Texas:

  • Selina Barrios vs. Aida Satybaldinova, 8 rounds, female lightweights

July 13

At Kobe, Japan:

  • Ryuya Yamanaka vs. Vic Saludar, 12 rounds, for Yamanaka's WBO strawweight title

  • Reiya Konishi vs. Orlie Silvestre, 12 rounds, junior flyweights

July 14

At Kuala Lumpur, Malaysia:

  • Lucas Matthysse vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Matthysse's WBA "regular" welterweight title

  • Moruti Mthalane vs. Muhammad Waseem, 12 rounds, for vacant IBF flyweight title

  • Carlos Canizales vs. Bin Lu, 12 rounds, for Canizales' WBA "regular" junior flyweight title

  • Jhack Tepora vs. Edivaldo Ortega, 12 rounds, featherweights

  • Muhammad Farkhan vs. Abdallah Paziwapazi, 10 rounds, light heavyweights

  • Jayar Inson vs. Terry Tzouramanis, 8 rounds, welterweights

  • Vincent Astrolabio vs. Yuuki Kobayashi, 8 rounds, junior bantamweights

  • Juan Miguel Elorde vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

  • Theena Thayalan vs. Siddharth Varma, 6 rounds, welterweights

  • Alman Abu Bakar vs. Jundullah M. Fauzan, 4 rounds, featherweights

  • Yong Qian Yang vs. Harmonito Dela Torre, 10 rounds, lightweights

At New Orleans (ESPN/ESPN Deportes):

  • Regis Prograis vs. Juan Jose Velasco, 12 rounds, for Prograis' WBC interim junior welterweight title

  • Teofimo Lopez vs. William Silva, 10 rounds, lightweights

  • Charles Conwell vs. Travis Scott, 8 rounds, junior middleweights

At Offenburg, Germany:

  • Tyron Zeuge vs. Rocky Fielding, 12 rounds, for Zeuge's WBA "regular" super middleweight title

  • Zach Parker vs. Geard Ajetovic, 8 rounds, super middleweights

July 20

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Jonathan Gonzalez vs. Julian Yedras, 10 rounds, flyweights

  • Hairon Socarras vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 21

At Tucson, Ariz.:

  • Alfonso Olvera vs. Wilberth Lopez, 8 rounds, junior welterweights

  • Jensen Ramirez vs. Jesus Arevalo, 6 rounds, junior lightweights

  • Christopher Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

July 27

At Mexico City (Telemundo):

  • Saul "Baby" Juarez vs. TBA, 10 rounds, junior flyweights

At Bolton, England:

  • David Price vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights

July 28

At Kissimmee, Florida (ESPN+):

  • Christopher Diaz vs. Masayuki Ito, 12 rounds, for vacant WBO junior lightweight title

  • Carlos Adames vs. Artemio Reyes, 10 rounds, welterweights

At Los Angeles (Showtime):

  • Mikey Garcia vs. Robert Easter Jr., 12 rounds, WBC/IBF lightweight unification

At London:

  • Dillian Whyte vs. Joseph Parker, 12 rounds, heavyweights

  • Kell Brook vs. Brandon Cook, 12 rounds, junior middleweights

  • Carlos Takam vs. Dereck Chisora, 12 rounds, heavyweights

  • Katie Taylor vs. Kimberly Connor, 10 rounds, for Taylor's IBF/WBA female lightweight title

  • Conor Benn vs. Cedric Peynaud, rematch, 6 or 8 rounds, welterweights

  • Joshua Buatsi vs. Ricky Summers, 10 rounds, light heavyweights


AUGUST

Aug. 3

At Mexico City (Telemundo):

  • Boxeo Telemundo

At TBA (Bounce TV):

  • Premier Boxing Champions

Aug. 4

At Atlantic City, N.J. (HBO):

  • Sergey Kovalev vs. Eleider "Storm" Alvarez, 12 rounds, for Kovalev's WBO light heavyweight title

  • Dmitry Bivol vs. Isaac Chilemba, 12 rounds, for Bivol's WBA light heavyweight title

  • Sullivan Barrera vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

At TBA (Fox/Fox Deportes):

  • Premier Boxing Champions

At Toowoomba, Australia:

  • Xian Qian Wei vs. Brent Rice, 8 rounds, featherweights

At Sydney, Australia:

  • Billy Dib vs. Tevin Farmer, 12 rounds, for vacant IBF junior lightweight title

Aug. 10

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club

At Tampa, Fla. (Telemundo):

  • Boxeo Telemundo

At Philadelphia:

  • Tyrone Crawley Jr. vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, junior welterweights

  • Clarence Booth vs. Victor Vazquez, 8 rounds, junior welterweights

Aug. 11

At Savonlinna, Finland:

  • Edis Tatli vs. Marvin Petit, 12 rounds, for Tatli's European lightweight title

Aug. 16

At Tokyo:

  • Ryosuke Iwasa vs. T.J. Doheny, 12 rounds, for Iwasa's IBF junior featherweight title

Aug. 18

At Atlantic City, N.J. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Bryant Jennings vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

At Belfast, Northern Ireland:

  • Carl Frampton vs. TBA, 12 rounds, for Frampton's WBO interim featherweight title

  • Tyson Fury vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

At Cebu City, Philippines:

  • Donnie Nietes vs. Aston Palicte, 12 rounds, for vacant WBO junior bantamweight title

Aug. 24

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Premier Boxing Champions


SEPTEMBER

Sep. 8

At New York:

  • Real Deal Boxing

Sep. 15

At Las Vegas (HBO PPV):

  • Gennady Golovkin vs. Canelo Alvarez, rematch, 12 rounds, for Golovkin's WBA/WBO middleweight title

At Hurth, Germany:

  • Lolenga Mock vs. Avni Yildirim, 12 rounds, super middleweights

Sep. 29

At Cologne, Germany:

  • Manuel Charr vs. Fres Oquendo, 12 rounds, for Charr's WBA "regular" heavyweight title


OCTOBER

Oct. 12

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club


NOVEMBER

Nov. 17

At Bilbao, Spain:

  • Kerman Lejarraga vs. Frankie Gavin, 12 rounds, for Lejarraga's European welterweight title

Nov. 24

At Monte Carlo:

  • Monte Carlo Boxing Bonanza


DECEMBER

Dec. 1

At New York:

  • Real Deal Boxing